
2.8 inches, 24.3 cm2 (~34.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$445
11
6
Last Seen
5/30/2026, 11:57:58 PM
Last 30 days: 6 visits
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~34.9% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Po 1620 mAh battery
Processor
400
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | I Mate |
| Model | i-mate Ultimate 9502 |
| Dimensions | 116 x 60 x 17.8 mm (4.57 x 2.36 x 0.70 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~34.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) | 640 x 480 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 3.15 MP, AF |
| Front Camera | VGA videocall camera |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Po 1620 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h 20 min |
| Standby | Up to 180 h |
| Internal Memory | 128MB RAM, 256MB ROM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | 400 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | Proprietary |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of I Mate i-mate Ultimate 9502 starts around $445 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 123,820 in Pakistan and INR 37,057 in India depending on local retail taxes and custom duties.
I Mate i-mate Ultimate 9502 was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
I Mate i-mate Ultimate 9502 features a stunning 2.8 inches, 24.3 cm2 (~34.9% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 3.15 MP, AF main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Po 1620 mAh battery battery capacity.
The I Mate i-mate Ultimate 9502 is powered by a high-grade 400 MHz ARM 11 processor, coupled with 128MB RAM, 256MB ROM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.