
6.78 inches, 109.2 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$38
Display
6.78 inches, 109.2 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 5200 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, October 17
| Brand | Infinix |
| Model | Infinix Hot 10 |
| Dimensions | 171.1 x 77.6 x 8.9 mm (6.74 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Colours | Obsidian Black, Amber Red, Moonlight Jade, Ocean Wave |
| Screen Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1640 pixels (~264 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, (wide) 16 MP, (wide), PDAF 2 MP, (macro) 2 MP, (depth) QVGA (Low light sensor) |
| Video | Quad-LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5200 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 2EEMC2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.