
6.1 inches, 91.3 cm2 (~76.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
6.1 inches, 91.3 cm2 (~76.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, December 24
| Brand | Infinix |
| Model | Infinix Smart HD 2021 |
| Dimensions | 158.3 x 75.2 x 9.8 mm (6.23 x 2.96 x 0.39 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Colours | Topaz Blue, Obsidian Black, Quartz Green |
| Screen Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~76.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, 500 nits (typ) | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, f/2.0 8 MP, f/2.0 |
| Video | Dual-LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.