
6.2 inches, 99.2 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
6.2 inches, 99.2 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 13 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Available. Released 2019, January
| Brand | Infinix |
| Model | Infinix Hot 7 |
| Dimensions | 157 x 75.7 x 8 mm (6.18 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| Colours | Sandstone Black, Sapphire Blue, Blush Gold, Bordeaux Red |
| Screen Size | 6.2 inches, 99.2 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~260 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP 13 MP, AF 0.3 MP, (depth) |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G | N/A |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.