
6.2 inches, 95.9 cm2 (~82.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
6.2 inches, 95.9 cm2 (~82.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, March
| Brand | Infinix |
| Model | Infinix Hot 7 Pro |
| Dimensions | 155 x 74.8 x 8 mm (6.10 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Colours | Midnight Black, Mocha Brown, Bordeaux Red, Aqua Blue |
| Screen Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~82.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF 2 MP, (depth) |
| Video | Dual-LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53)Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T880MP2PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.