
6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$1
Display
6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, September
| Brand | Infinix |
| Model | Infinix Hot 8 |
| Dimensions | 165 x 76.3 x 8.7 mm (6.50 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Colours | Quetzal Cyan, Cosmic Purple, Shark Grey, Midnight Black |
| Screen Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, 25mm (wide) 13 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/3.1", 1.12m, PDAF 2 MP, (depth) QVGA (Low light sensor) |
| Video | Quad-LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, glass back |
Similar phones and alternatives
No comments yet.