
6.6 inches, 105.2 cm2 (~82.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$160
Display
6.6 inches, 105.2 cm2 (~82.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, April
| Brand | Infinix |
| Model | Infinix Hot 9 |
| Dimensions | 165.4 x 76.8 x 8.8 mm (6.51 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Colours | Midnight Black, Quetzal Cyan, Violet, Ocean Wave |
| Screen Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~82.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, (wide) 13 MP, (wide), 1/3.1", 1.12m, PDAF 2 MP, (macro) 2 MP, (depth) QVGA (Low light sensor) or 16 MP, (wide), PDAF (64/128 GB models only) 2 MP, (macro) 2 MP, (depth) QVGA (Low light sensor) |
| Video | Triple-LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.