
6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$98
Display
6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.4% screen-to-body ratio)
Camera
12 MP
Battery
Li-Po 4500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018
| Brand | Infinix |
| Model | Infinix Note 5 |
| Dimensions | 158 x 75 x 8.4 mm (6.22 x 2.95 x 0.33 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| Colours | Berlin Gray, Ice Blue, Milan Black |
| Screen Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 12 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.25m, PDAF |
| Front Camera | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0m |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.