
6.01 inches, 93.2 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
6.01 inches, 93.2 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, June
| Brand | Infinix |
| Model | Infinix Note 6 |
| Dimensions | 154.2 x 74.5 x 7.7 mm (6.07 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| Colours | Midnight Black, Mocha Brown, Aqua Blue |
| Screen Size | 6.01 inches, 93.2 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0m 16 MP (wide), PDAF 8 MP (ultrawide) 2 MP, (depth) |
| Video | Dual-LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.