
6.6 inches, 105.2 cm2 (~82.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$270
Display
6.6 inches, 105.2 cm2 (~82.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, July
| Brand | Infinix |
| Model | Infinix Note 7 Lite |
| Dimensions | 165.4 x 76.8 x 8.8 mm (6.51 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Colours | Forest Green, Violet, Space Gray |
| Screen Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~82.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, (wide) 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) QVGA |
| Video | Quad-LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.