
6.6 inches, 105.2 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
6.6 inches, 105.2 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, November
| Brand | Infinix |
| Model | Infinix S5 lite |
| Dimensions | 164 x 76 x 7.9 mm (6.46 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Colours | Midnight black, Quetzal cyan, Violet |
| Screen Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, 480 nits (typ) | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0 16 MP, f/1.8, PDAF 2 MP AI Lens (low light sensor) |
| Video | Quad-LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.