
6.53 inches, 104.7 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
6.53 inches, 104.7 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio)
Camera
Motorized pop-up 16 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, March 13
| Brand | Infinix |
| Model | Infinix S5 Pro |
| Dimensions | 162.5 x 76.9 x 9 mm (6.40 x 3.03 x 0.35 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Colours | Nebula Black, Quetzal Cyan, Violet |
| Screen Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, (wide) 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 2 MP, (depth) QVGA low light camera sensor |
| Video | Dual-LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| HD | AnTuTu: 90446 (v7), 117533 (v8) GeekBench: 4226 (v4.4), 1039 (v5.1) GFXBench: 3.2fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.