
6.21 inches, 96.3 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$83
Display
6.21 inches, 96.3 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 13 MP
Battery
Li-Po 3500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, April
| Brand | Infinix |
| Model | Infinix Smart3 Plus |
| Dimensions | 157 x 76 x 7.8 mm (6.18 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| Colours | Midnight Black, Aqua Blue, Cosmic Purple, Bordeaux Red, Mocha Brown |
| Screen Size | 6.21 inches, 96.3 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP 13 MP, f/1.8, PDAF 2 MP QVGA |
| Video | Dual-LED flash, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.