
6.85 inches, 111.4 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$228
Display
6.85 inches, 111.4 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio)
Camera
48 MP
Battery
Li-Po 4500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, August 31
| Brand | Infinix |
| Model | Infinix Zero 8 |
| Dimensions | 168.7 x 76.1 x 9.1 mm (6.64 x 3.00 x 0.36 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Colours | Silver Diamond, Black Diamond, Green Diamond |
| Screen Size | 6.85 inches, 111.4 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz | 1080 x 2460 pixels (~392 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 48 MP, f/2.2, (wide), 1/2.0", 0.8m 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0", 1.12m 64 MP, f/1.9, (wide), 1/1.73", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.3, (ultrawide), 1/4.0", 1.12m 2 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | Quad-LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| HD | AnTuTu: 282348 (v8) GeekBench: 6640 (v4.4), 1663 (v5.1) GFXBench: 15fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.