
6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
Display
6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 4040 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G | Available. Released 2020, December 21
| Brand | Oppo |
| Model | Oppo A53 5G |
| Dimensions | 162.2 x 75 x 7.9 mm (6.39 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Colours | Black, Green, Purple |
| Screen Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ) | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) 16 MP, f/2.2, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30/120fps, gyro-EIS | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4040 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.