
6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G | Available. Released 2021, January 25
| Brand | Oppo |
| Model | Oppo A55 5G |
| Dimensions | 163.9 x 75.7 x 8.4 mm (6.45 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Colours | Black, Blue |
| Screen Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, 480 nits (peak) | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) 13 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/3.06", 1.12m, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.