
6.5 inches, 102.0 cm2 (~80.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$98
Display
6.5 inches, 102.0 cm2 (~80.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2021, January 19
| Brand | Realme |
| Model | Realme C20 |
| Dimensions | 165.2 x 76.4 x 8.9 mm (6.50 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colours | Black, Blue |
| Screen Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~80.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12m, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0", 1.12m |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, plastic back |
Similar phones and alternatives
No comments yet.