
1.3 inches, 10.8 cm2 (~49.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
1.3 inches, 10.8 cm2 (~49.1% screen-to-body ratio)
Battery
Li-Ion 390 mAh
No cellular connectivity | Available. Released 2020, November 14
| Brand | Realme |
| Model | Realme Watch S |
| Dimensions | 47 x 47 x 12 mm (1.85 x 1.85 x 0.47 in) |
| Weight | 48 g (1.69 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 1.3 inches, 10.8 cm2 (~49.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 360 x 360 pixels, 1:1 ratio (~278 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | No |
| Battery | Li-Ion 390 mAh, non-removable |
| Card Slot | No |
| Phonebook | No |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G Speed | N/A |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Java | No |
| Games | No |
| Messaging | Email, IM |
| Sensors | Accelerometer, heart rate, SpO2 |
| Other | Glass front, aluminum frame, plastic back |
Similar phones and alternatives
No comments yet.