
6.9 inches, 115.9 cm 2 (~90.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$1,424
1
1
Last Seen
5/1/2026, 1:41:48 PM
Last 30 days: 1 visits
Display
6.9 inches, 115.9 cm 2 (~90.7% screen-to-body ratio)
Camera
200 MP
Battery
Li-Ion 5000 mAh
Processor
Qualcomm
Available. Released 2026, March 06 | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.5
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S26 Ultra |
| Announced | February 2026 |
| Released | March 2026 |
| Dimensions | 163.6 x 78.1 x 7.9 mm (6.44 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 214 g (7.55 oz) |
| Colours | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
| Screen Size | 6.9 inches, 115.9 cm 2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~500 ppi density) | Corning Gorilla Armor 2, Mohs level 6 |
| Frequency | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Main Camera | 200 MP, f/1.4, 23mm (wide), 1/1.3", 0.6µm, multi-directional PDAF, OIS | 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom | 50 MP, f/2.9, 111mm (periscope telephoto), 1/2.52", 0.7µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom | 50 MP, f/1.9, 120˚ (ultrawide), 1/2.5", 0.7µm, dual pixel PDAF, Super Steady video |
| Front Camera | 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Video | Laser AF, Best Face, Horizon Lock, LED flash, auto-HDR, panorama | 8K@24/30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh |
| Standby | Active use score 16:23h |
| Internal Memory | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Qualcomm SM8850-1-AD Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) | Octa-core (2x4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 (1.3GHz) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Other | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) | Stylus | Armor aluminum 2 frame | Glass front (Corning Gorilla Armor 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.