
6.7 inches, 108.4 cm 2 (~83.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$166
1
1
Last Seen
5/1/2026, 12:16:41 PM
Last 30 days: 1 visits
Display
6.7 inches, 108.4 cm 2 (~83.6% screen-to-body ratio)
Camera
50 MP
Battery
Li-Ion 6000 mAh
Processor
Mediatek
Available. Released 2026, March 17 | GSM / HSPA / LTE / 5G | Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy M17e |
| Announced | March 2026 |
| Released | March 2026 |
| Dimensions | 167.4 x 77.4 x 8.2 mm (6.59 x 3.05 x 0.32 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Colours | Blitz Blue, Vibe Violet |
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm 2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | PLS LCD, 120Hz, 650 nits (typ), 800 nits (HBM) | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE, 5G |
| Main Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF | Auxiliary lens |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | LED flash | 1080p@30/60fps |
| Battery | Li-Ion 6000 mAh |
| Internal Memory | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 26, 28, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.