
2.8 inches, 24.3 cm2 (~41.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
13
6
Last Seen
5/30/2026, 11:56:51 PM
Last 30 days: 6 visits
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~41.7% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1200 mAh battery
Processor
528
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile Comet |
| Dimensions | 104.1 x 55.9 x 12.7 mm (4.10 x 2.20 x 0.5 in) |
| Weight | 102.1 g (3.60 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~41.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | CIF |
| Battery | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Talk Time | Up to 9 h |
| Standby | Up to 288 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Processor | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | No |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Sensors | Accelerometer |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile Comet starts around $163 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 45,300 in Pakistan and INR 13,557 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile Comet was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile Comet features a stunning 2.8 inches, 24.3 cm2 (~41.7% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 3.15 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1200 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile Comet is powered by a high-grade 528 MHz ARM 11 processor, coupled with ample internal storage and memory for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.