
3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
5
3
Last Seen
5/31/2026, 7:40:52 PM
Last 30 days: 3 visits
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.3% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1500 mAh battery
Processor
832
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile Concord |
| Dimensions | 117 x 62 x 11.4 mm (4.61 x 2.44 x 0.45 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | 480p |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 8 h 30 min |
| Standby | Up to 300 h |
| Internal Memory | 512MB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Processor | 832 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile Concord starts around $87 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 24,160 in Pakistan and INR 7,231 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile Concord was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile Concord features a stunning 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.3% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 2 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1500 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile Concord is powered by a high-grade 832 MHz processor, coupled with 512MB 512MB RAM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.