
2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
11
4
Last Seen
5/30/2026, 11:56:51 PM
Last 30 days: 4 visits
Display
2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.6% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Removable Li-Ion 960 mAh battery
Processor
200
GSM | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile Dash |
| Dimensions | 111.5 x 62.5 x 12.8 mm (4.39 x 2.46 x 0.50 in) |
| Weight | 119 g (4.20 oz) |
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 960 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 220 h |
| Internal Memory | 64MB RAM, 128MB ROM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | 200 MHz ARM926EJ-S |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | 1.1 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile Dash starts around $196 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 54,360 in Pakistan and INR 16,269 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile Dash was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile Dash features a stunning 2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.6% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 1.3 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 960 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile Dash is powered by a high-grade 200 MHz ARM926EJ-S processor, coupled with 64MB RAM, 128MB ROM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.