
3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$261
10
6
Last Seen
5/31/2026, 7:42:06 PM
Last 30 days: 6 visits
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.2% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion battery
GSM | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile Energy |
| Dimensions | 116.5 x 60 x 12 mm (4.59 x 2.36 x 0.47 in) |
| Weight | 121 g (4.27 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion battery |
| Talk Time | Up to 4 h 30 min |
| Standby | Up to 200 h |
| Card Slot | microSD (dedicated slot), 2 GB included |
| Phonebook | 500 entries, Photocall |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Java | Yes |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile Energy starts around $261 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 72,480 in Pakistan and INR 21,692 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile Energy was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile Energy features a stunning 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.2% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 3.15 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile Energy is powered by a high-grade advanced multicore processor, coupled with ample internal storage and memory for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.