
8.9 inches, 225.5 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$771
8
5
Last Seen
5/30/2026, 11:58:50 PM
Last 30 days: 5 visits
Display
8.9 inches, 225.5 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Non-removable Li-Ion battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile G-Slate |
| Dimensions | 243.8 x 150 x 12.7 mm (9.60 x 5.91 x 0.5 in) |
| Weight | 621 g (1.37 lb) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 8.9 inches, 225.5 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | 3D LCD | 768 x 1280 pixels, 5:3 ratio (~168 ppi density) |
| Frequency | HSPA 10.2/2 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@24fps (2D), 720@30fps (3D) |
| Battery | Non-removable Li-Ion battery |
| Talk Time | Up to 9 h 20 min |
| Standby | Up to 273 h |
| Internal Memory | 32GB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 1700 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 1700 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile G-Slate starts around $771 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 214,420 in Pakistan and INR 64,172 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile G-Slate was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile G-Slate features a stunning 8.9 inches, 225.5 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 5 MP, AF 5 MP, AF main camera setup, and is kept running smoothly by a Non-removable Li-Ion battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile G-Slate is powered by a high-grade Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 processor, coupled with 32GB for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.