
3.7 inches, 39.0 cm2 (~53.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$456
14
6
Last Seen
5/30/2026, 11:57:42 PM
Last 30 days: 6 visits
Display
3.7 inches, 39.0 cm2 (~53.5% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1300 mAh battery
Processor
800
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile G2 |
| Dimensions | 119.4 x 61 x 15.2 mm (4.70 x 2.40 x 0.60 in) |
| Weight | 184.3 g (6.49 oz) |
| Colours | White, Black |
| Screen Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~53.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 14.4/2 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | LED flash | 720p |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 9 h 50 min (2G) / Up to 6 h 40 min (3G) |
| Standby | Up to 430 h (2G) / Up to 430 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Processor | 800 MHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 1700 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 1700 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | N |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile G2 starts around $456 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 126,840 in Pakistan and INR 37,961 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile G2 was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile G2 features a stunning 3.7 inches, 39.0 cm2 (~53.5% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 5 MP, AF main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1300 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile G2 is powered by a high-grade 800 MHz Scorpion processor, coupled with 4GB 512MB RAM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.