
2.8 inches, 24.3 cm2 (~39.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$206
10
4
Last Seen
5/30/2026, 11:56:40 PM
Last 30 days: 4 visits
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~39.2% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1100 mAh battery
Processor
200
GSM | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile MDA Basic |
| Dimensions | 105 x 59 x 16 mm (4.13 x 2.32 x 0.63 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Colours | Gray |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~39.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Standby | Up to 270 h |
| Internal Memory | 128MB RAM, 256MB ROM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | 200 MHz ARM926EJ-S |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | miniUSB |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile MDA Basic starts around $206 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 57,380 in Pakistan and INR 17,173 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile MDA Basic was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile MDA Basic features a stunning 2.8 inches, 24.3 cm2 (~39.2% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 2 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1100 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile MDA Basic is powered by a high-grade 200 MHz ARM926EJ-S processor, coupled with 128MB RAM, 256MB ROM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.