
3.6 inches, 36.9 cm2 (~53.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$261
10
5
Last Seen
5/30/2026, 11:59:10 PM
Last 30 days: 5 visits
Display
3.6 inches, 36.9 cm2 (~53.7% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1500 mAh battery
Processor
528
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile MDA Vario V |
| Dimensions | 116 x 59.2 x 17.3 mm (4.57 x 2.33 x 0.68 in) |
| Weight | 178.5 g (6.28 oz) |
| Colours | Black/Grey |
| Screen Size | 3.6 inches, 36.9 cm2 (~53.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~259 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP, AF |
| Front Camera | VGA videocall camera |
| Video | 480p |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 8 h 30 min (2G) / Up to 6 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 500 h (2G) / Up to 750 h (3G) |
| Internal Memory | 288MB RAM, 512MB ROM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | miniUSB |
| GPS | Yes |
| Radio | Factory locked by default, can be enabled |
| Browser | HTML |
| Sensors | Accelerometer |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile MDA Vario V starts around $261 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 72,480 in Pakistan and INR 21,692 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile MDA Vario V was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile MDA Vario V features a stunning 3.6 inches, 36.9 cm2 (~53.7% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 3.15 MP, AF main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1500 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile MDA Vario V is powered by a high-grade 528 MHz ARM 11 processor, coupled with 288MB RAM, 512MB ROM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.