
2.8 inches, 24.3 cm2 (~38.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
10
5
Last Seen
5/30/2026, 11:56:49 PM
Last 30 days: 5 visits
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~38.5% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1300 mAh battery
Processor
600
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile Move |
| Dimensions | 110 x 57.4 x 12.5 mm (4.33 x 2.26 x 0.49 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Colours | Red, Black, Pink |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~38.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Internal Memory | 150MB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 600 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Browser | HTML |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile Move starts around $109 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 30,200 in Pakistan and INR 9,038 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile Move was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile Move features a stunning 2.8 inches, 24.3 cm2 (~38.5% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 2 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1300 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile Move is powered by a high-grade 600 MHz processor, coupled with 150MB 512MB RAM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.