
3.7 inches, 39.0 cm2 (~55.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
10
5
Last Seen
5/31/2026, 7:42:06 PM
Last 30 days: 5 visits
Display
3.7 inches, 39.0 cm2 (~55.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 2000 mAh battery
Processor
800
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile Move Balance |
| Dimensions | 118.5 x 59.5 x 10.5 mm (4.67 x 2.34 x 0.41 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~55.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 11 h |
| Standby | Up to 770 h |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Processor | 800 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile Move Balance starts around $109 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 30,200 in Pakistan and INR 9,038 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile Move Balance was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile Move Balance features a stunning 3.7 inches, 39.0 cm2 (~55.3% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 5 MP, AF main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 2000 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile Move Balance is powered by a high-grade 800 MHz processor, coupled with 4GB 512MB RAM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.