
3.8 inches, 41.1 cm2 (~55.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$304
11
5
Last Seen
5/31/2026, 7:43:30 PM
Last 30 days: 5 visits
Display
3.8 inches, 41.1 cm2 (~55.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1400 mAh battery
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile myTouch 4G |
| Dimensions | 121.9 x 61 x 10.2 mm (4.80 x 2.40 x 0.40 in) |
| Weight | 153.1 g (5.40 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~55.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Frequency | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA videocall camera |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Talk Time | Up to 9 h (2G) / Up to 10 h 20 min (3G) |
| Standby | Up to 552 h (2G) / Up to 432 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 768MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Processor | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | miniUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile myTouch 4G starts around $304 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 84,560 in Pakistan and INR 25,307 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile myTouch 4G was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile myTouch 4G features a stunning 3.8 inches, 41.1 cm2 (~55.3% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 5 MP, AF main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1400 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile myTouch 4G is powered by a high-grade 1.0 GHz Scorpion processor, coupled with 4GB 768MB RAM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.