
3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
10
5
Last Seen
5/30/2026, 11:57:12 PM
Last 30 days: 5 visits
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.9% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1500 mAh battery
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile Pulse |
| Dimensions | 116 x 63 x 13.5 mm (4.57 x 2.48 x 0.53 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 300 h |
| Internal Memory | 192MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | Proprietary |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML |
| Sensors | Accelerometer |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile Pulse starts around $272 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 75,500 in Pakistan and INR 22,596 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile Pulse was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile Pulse features a stunning 3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.9% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 3.15 MP, AF main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1500 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile Pulse is powered by a high-grade advanced multicore processor, coupled with 192MB for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.