
2.8 inches, 24.3 cm2 (~40.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
11
5
Last Seen
5/30/2026, 11:57:36 PM
Last 30 days: 5 visits
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~40.2% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1150 mAh battery
Processor
600
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile Pulse Mini |
| Dimensions | 106 x 57 x 14 mm (4.17 x 2.24 x 0.55 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~40.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Frequency | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 300 h |
| Internal Memory | 300MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Browser | HTML |
| Sensors | Accelerometer |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile Pulse Mini starts around $272 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 75,500 in Pakistan and INR 22,596 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile Pulse Mini was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile Pulse Mini features a stunning 2.8 inches, 24.3 cm2 (~40.2% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 3.15 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1150 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile Pulse Mini is powered by a high-grade 600 MHz ARM 11 processor, coupled with 300MB for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.