
, 53 x 40 mm display
Price (USD)
$282
6
3
Last Seen
5/30/2026, 11:56:39 PM
Last 30 days: 3 visits
Display
, 53 x 40 mm
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 920 mAh battery
Processor
200
GSM | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile Shadow |
| Dimensions | 103 x 53 x 15 mm (4.06 x 2.09 x 0.59 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | , 53 x 40 mm |
| Display Type | TFT, 65K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 920 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 150 h |
| Internal Memory | 128MB RAM, 256MB ROM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | 200 MHz ARM926EJ-S |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | miniUSB |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile Shadow starts around $282 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 78,520 in Pakistan and INR 23,500 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile Shadow was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile Shadow features a stunning , 53 x 40 mm display, backed by a powerful 2 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 920 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile Shadow is powered by a high-grade 200 MHz ARM926EJ-S processor, coupled with 128MB RAM, 256MB ROM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.