
Price (USD)
$163
8
4
Last Seen
5/30/2026, 11:56:50 PM
Last 30 days: 4 visits
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1100 mAh battery
Processor
260
GSM | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile Shadow 2 |
| Dimensions | 104.1 x 53.3 x 15.2 mm (4.10 x 2.10 x 0.60 in) |
| Weight | 150.3 g (5.29 oz) |
| Colours | White Mint, Black Burgundy |
| Display Type | TFT, 65K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Talk Time | Up to 7 h |
| Standby | Up to 168 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 260 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, UMA |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | miniUSB |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile Shadow 2 starts around $163 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 45,300 in Pakistan and INR 13,557 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile Shadow 2 was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile Shadow 2 features a stunning premium display, backed by a powerful 2 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1100 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile Shadow 2 is powered by a high-grade 260 MHz processor, coupled with ample internal storage and memory for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.