
2.6 inches, 20.1 cm2 (~26.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
12
6
Last Seen
5/31/2026, 7:40:53 PM
Last 30 days: 6 visits
Display
2.6 inches, 20.1 cm2 (~26.2% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Removable Li-Ion 1500 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile Sidekick 3 |
| Dimensions | 130 x 59 x 22 mm (5.12 x 2.32 x 0.87 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.6 inches, 20.1 cm2 (~26.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 160 x 240 pixels, 3:2 ratio (~111 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash | No |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h 50 min |
| Standby | Up to 72 h |
| Internal Memory | 64MB RAM |
| Card Slot | miniSD |
| 2G | GSM 850 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| USB | 1.1 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile Sidekick 3 starts around $174 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 48,320 in Pakistan and INR 14,461 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile Sidekick 3 was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile Sidekick 3 features a stunning 2.6 inches, 20.1 cm2 (~26.2% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 1.3 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1500 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile Sidekick 3 is powered by a high-grade advanced multicore processor, coupled with 64MB RAM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.