
3.0 inches, 25.6 cm2 (~33.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
9
3
Last Seen
5/31/2026, 7:42:50 PM
Last 30 days: 3 visits
Display
3.0 inches, 25.6 cm2 (~33.0% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Removable Li-Ion 1540 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile Sidekick LX |
| Dimensions | 129.5 x 60 x 22 mm (5.10 x 2.36 x 0.87 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.0 inches, 25.6 cm2 (~33.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
| Talk Time | Up to 6 h 50 min |
| Standby | Up to 96 h |
| Internal Memory | 64MB RAM, 64MB ROM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | Proprietary |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile Sidekick LX starts around $174 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 48,320 in Pakistan and INR 14,461 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile Sidekick LX was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile Sidekick LX features a stunning 3.0 inches, 25.6 cm2 (~33.0% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 1.3 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1540 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile Sidekick LX is powered by a high-grade advanced multicore processor, coupled with 64MB RAM, 64MB ROM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.