
2.5 inches, 50.8 x 38 mm, 19.4 cm2 (~26.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
12
6
Last Seen
5/31/2026, 7:41:10 PM
Last 30 days: 6 visits
Display
2.5 inches, 50.8 x 38 mm, 19.4 cm2 (~26.6% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Removable Li-Ion 1130 mAh battery
Processor
200
GSM | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile Sidekick Slide |
| Dimensions | 119.4 x 61 x 17.8 mm (4.70 x 2.40 x 0.70 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.5 inches, 50.8 x 38 mm, 19.4 cm2 (~26.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | No |
| Battery | Removable Li-Ion 1130 mAh battery |
| Talk Time | Up to 7 h |
| Standby | Up to 156 h |
| Internal Memory | 128MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 2000 entries |
| Processor | 200 MHz ARM926EJ-S |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | miniUSB |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Polyphonic(64), MP3 ringtones |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email, Instant Messaging |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile Sidekick Slide starts around $109 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 30,200 in Pakistan and INR 9,038 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile Sidekick Slide was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile Sidekick Slide features a stunning 2.5 inches, 50.8 x 38 mm, 19.4 cm2 (~26.6% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 1.3 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1130 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile Sidekick Slide is powered by a high-grade 200 MHz ARM926EJ-S processor, coupled with 128MB for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.