
7.0 inches, 142.1 cm2 (~58.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$380
8
3
Last Seen
5/30/2026, 11:57:42 PM
Last 30 days: 3 visits
Display
7.0 inches, 142.1 cm2 (~58.0% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Non-removable Li-Po 7000 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile SpringBoard |
| Dimensions | 190 x 129 x 10.4 mm (7.48 x 5.08 x 0.41 in) |
| Weight | 607.8 (1.34 lb) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~58.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | 720p |
| Battery | Non-removable Li-Po 7000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 7 h |
| Standby | Up to 288 h |
| Internal Memory | 16GB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, compass |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile SpringBoard starts around $380 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 105,700 in Pakistan and INR 31,634 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile SpringBoard was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile SpringBoard features a stunning 7.0 inches, 142.1 cm2 (~58.0% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 5 MP, AF main camera setup, and is kept running smoothly by a Non-removable Li-Po 7000 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile SpringBoard is powered by a high-grade Dual-core 1.2 GHz Scorpion processor, coupled with 16GB for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.