
2.8 inches, 24.3 cm2 (~40.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
12
6
Last Seen
5/30/2026, 11:57:10 PM
Last 30 days: 6 visits
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~40.7% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1150 mAh battery
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile Tap |
| Dimensions | 106.7 x 55.9 x 12.7 mm (4.20 x 2.20 x 0.5 in) |
| Weight | 104.9 g (3.67 oz) |
| Colours | Berry, Midnight Blue |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~40.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Frequency | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 240 h |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 1700 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 1700 / 2100 |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | miniUSB |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | WAP 2.0 / xHTML |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile Tap starts around $87 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 24,160 in Pakistan and INR 7,231 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile Tap was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile Tap features a stunning 2.8 inches, 24.3 cm2 (~40.7% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 2 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1150 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile Tap is powered by a high-grade advanced multicore processor, coupled with ample internal storage and memory for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.