
2.4 inches, 17.8 cm2 (~27.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$261
8
4
Last Seen
5/31/2026, 7:43:51 PM
Last 30 days: 4 visits
Display
2.4 inches, 17.8 cm2 (~27.7% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 850 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile Vairy Text |
| Dimensions | 111 x 58 x 13.9 mm (4.37 x 2.28 x 0.55 in) |
| Weight | 103 g (3.63 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~27.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 850 mAh battery |
| Talk Time | Up 9 h |
| Standby | Up to 450 h |
| Internal Memory | 20MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Phonebook | 800 entries, Photocall |
| 2G | GSM 850 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | Proprietary |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile Vairy Text starts around $261 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 72,480 in Pakistan and INR 21,692 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile Vairy Text was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile Vairy Text features a stunning 2.4 inches, 17.8 cm2 (~27.7% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 2 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 850 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile Vairy Text is powered by a high-grade advanced multicore processor, coupled with 20MB for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.