
3.5 inches, 34.9 cm2 (~52.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
10
5
Last Seen
5/30/2026, 11:58:09 PM
Last 30 days: 5 visits
Display
3.5 inches, 34.9 cm2 (~52.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1500 mAh battery
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile Vivacity |
| Dimensions | 115 x 58 x 10.5 mm (4.53 x 2.28 x 0.41 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 34.9 cm2 (~52.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | Yes |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 200 h |
| Internal Memory | 512MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile Vivacity starts around $185 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 51,340 in Pakistan and INR 15,365 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile Vivacity was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile Vivacity features a stunning 3.5 inches, 34.9 cm2 (~52.3% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 5 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1500 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile Vivacity is powered by a high-grade advanced multicore processor, coupled with 512MB for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.