
2.8 inches, 24.3 cm2 (~38.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$228
9
3
Last Seen
5/30/2026, 11:57:10 PM
Last 30 days: 3 visits
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~38.1% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1130 mAh battery
Processor
200
GSM | Discontinued
| Brand | T Mobile |
| Model | T-Mobile Wing |
| Dimensions | 109 x 58.5 x 18.7 mm (4.29 x 2.30 x 0.74 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~38.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | QCIF |
| Battery | Removable Li-Ion 1130 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 200 h |
| Internal Memory | 64MB RAM, 128MB ROM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | 200 MHz ARM926EJ-S |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | 1.1 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of T Mobile T-Mobile Wing starts around $228 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 63,420 in Pakistan and INR 18,980 in India depending on local retail taxes and custom duties.
T Mobile T-Mobile Wing was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
T Mobile T-Mobile Wing features a stunning 2.8 inches, 24.3 cm2 (~38.1% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 2 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1130 mAh battery battery capacity.
The T Mobile T-Mobile Wing is powered by a high-grade 200 MHz ARM926EJ-S processor, coupled with 64MB RAM, 128MB ROM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.