
6.1 inches, 90.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$829
Display
6.1 inches, 90.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio)
Camera
12 MP
Battery
Li-Ion 2815 mAh
Processor
Hexa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G | Available. Released 2020, October 23
| Brand | Apple |
| Model | Apple iPhone 12 |
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.4 mm (5.78 x 2.81 x 0.29 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| Colours | Black, White, Red, Green, Blue |
| Screen Size | 6.1 inches, 90.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, 625 nits (typ), 1200 nits (peak) | 1170 x 2532 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) | Scratch-resistant ceramic glass, oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Main Camera | 12 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1.4m, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 120, 13mm (ultrawide), 1/3.6" |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 30fps), stereo sound rec. | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Battery | Li-Ion 2815 mAh, non-removable (10.78 Wh) |
| Standby | Up to 17 h (multimedia) |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Hexa-core (2x3.1 GHz Firestorm + 4x1.8 GHz Icestorm) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) - for China |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - A2172 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
| HD | AnTuTu: 568674 (v8) GeekBench: 4067 (v5.1) GFXBench: 58fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Other | Glass front (Gorilla Glass), glass back (Gorilla Glass), aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.