
1.78 inches, 10.0 cm2 (~60.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$771
Display
1.78 inches, 10.0 cm2 (~60.0% screen-to-body ratio)
Battery
Li-Ion 303.8 mAh (1.17 Wh)
Processor
Dual-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, September 18
| Brand | Apple |
| Model | Apple Watch Series 6 |
| Dimensions | 44 x 38 x 10.4 mm (1.73 x 1.50 x 0.41 in) |
| Weight | 47.1 g (1.66 oz) |
| Colours | Silver, Graphite (DLC), Gold (PVD) |
| Screen Size | 1.78 inches, 10.0 cm2 (~60.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Retina LTPO OLED, 1000 nits (peak) | 448 x 368 pixels (~326 ppi density) | Sapphire crystal glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Battery | Li-Ion 303.8 mAh (1.17 Wh), non-removable |
| Standby | Up to 18 h (mixed usage) |
| Internal Memory | 32GB 1GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA, LATAM, Canada |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 25, 26, 39, 40, 41, 66 - USA, LATAM, Canada |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA, LATAM, Canada |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate (2nd gen), barometer, always-on altimeter, compass, SpO2, VO2max |
| Other | Glass front (Sapphire crystal), ceramic/sapphire crystal back, stainless steel frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.