
4.0 inches, 45.5 cm2 (~51.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$293
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~51.5% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 1800 mAh
Processor
Dual-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Discontinued
| Brand | Casio |
| Model | Casio G'zOne CA-201L |
| Dimensions | 129.9 x 68.1 x 13.7 mm (5.11 x 2.68 x 0.54 in) |
| Weight | 173.8 g (6.10 oz) |
| Colours | Black, Red |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~51.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) | Corning Gorilla Glass 2 |
| Frequency | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, HSPA, LTE |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| 2G | CDMA 800 / 1900 |
| 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 13 |
| 3G Speed | CDMA2000 1xEV-DO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass, thermometer, barometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.