
3.6 inches, 36.9 cm2 (~43.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$326
Display
3.6 inches, 36.9 cm2 (~43.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1460 mAh battery
CDMA / EVDO | Discontinued
| Brand | Casio |
| Model | Casio G'zOne Commando |
| Dimensions | 129 x 65.5 x 15.2 mm (5.08 x 2.58 x 0.60 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.6 inches, 36.9 cm2 (~43.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~259 ppi density) |
| Frequency | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1460 mAh battery |
| Talk Time | Up to 7 h 30 min |
| Standby | Up to 270 h |
| Internal Memory | 1GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| 2G | CDMA 800 / 1900 |
| 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Speed | CDMA2000 1xEV-DO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass, thermometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.