
2.2 inches, 15.0 cm2 (~27.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$228
Display
2.2 inches, 15.0 cm2 (~27.0% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1150 mAh battery
GSM / CDMA / EVDO | Discontinued
| Brand | Casio |
| Model | Casio G'zOne Ravine 2 |
| Dimensions | 109.9 x 50.5 x 21.1 mm (4.33 x 1.99 x 0.83 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~27.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Frequency | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP, AF |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h 41 min |
| Standby | Up to 506 h |
| Internal Memory | 512MB 256MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| 2G | CDMA 800 / 1900 |
| 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Speed | CDMA2000 1xEV-DO |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Sensors | Compass, thermometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.