
5.0 inches, 68.9 cm2 display
Price (USD)
$98
Display
5.0 inches, 68.9 cm2
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon A112 |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Colours | Black/White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Display Type | TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Frequency | Yes, 384 kbps |
| Main Camera | 8 MP |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Sensors | Proximity, gyro |
Similar phones and alternatives
No comments yet.