
1.8 inches, 10.2 cm2 (~20.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$22
Display
1.8 inches, 10.2 cm2 (~20.5% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Removable Li-Ion 1000 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon C444 |
| Dimensions | 108 x 46 x 14.3 mm (4.25 x 1.81 x 0.56 in) |
| Weight | 67 g (2.36 oz) |
| Colours | Black/Silver |
| Screen Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~20.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 400 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.